Blog

Jak vybrat sjezdové lyže

Výběr sjezdových lyží není nic jednoduchého a zorientovat se v široké a pestré nabídce dá pořádně zabrat. Poradíme vám, na co se při výběru sjezdových lyží zaměřit. Důležité parametry, typy lyží i otázky, které je vhodné si před koupí položit.

Číst dál

Jak vybrat správnou velikost lyžařských bot

Výběr správné velikosti lyžařských bot je základním předpokladem pro kvalitní a radostné lyžování. Pro lyžařské boty se používá stupnice velikostí Mondopoint (MP). Ta udává velikost chodidla v mm, nebo cm. Pro výběr správné velikosti boty změřte velikost chodidla od paty po palec a výsledná hodnota odpovídá velikosti Mondopoint.

Číst dál

Stoupací pásy

Historie stoupacích pásů, která je samozřejmě úzce spojena s historií samotných lyží, se datuje na počátek 20. století, a sice do severního Norska. Byli to Sámové, kteří položili základní kámen k samotnému lyžování, Vikingové technologii zdokonalili a jejich potomci začali na začátku 20. století pod lyže připevňovat pásy z tulení kůže.

Číst dál

Lyže pro skitouring

Výrobci lyží pro skitouring musí splnit nelehký úkol. Vyrobit lyže dostatečně lehké pro fyzicky náročné výstupy a zároveň lyže s dobrými jízdními vlastnostmi pro sjíždění neupraveného, různorodého sněhu a terénů různého sklonu a obtížnosti. Jak se tento poměr nízké váhy a dobrých jízdních vlastností daří vyladit konkrétnímu výrobci, nebo přímo u určitého modelu lyží, je nejlepší posoudit při osobním testování výzbroje. Zde si popíšeme základní parametry skitouringových lyží pro usnadnění výběru.

Číst dál

Boty pro skialpinismus

Začínáte se skialpinismem a ze všech stran se hrnou další a další výdaje na vybavení. Boty jsou samozřejmě základ, ale nešlo by to nějak ošidit? Jaký je rozdíl mezi klasickou lyžákou a skialpinistickou botou? Vypadají podobně, zvláště moderní lyžáky s přepínačem na chůzi jsou skoro k nerozeznání. Obecně jsou lyžařské boty robustnější, vyšší (mají vyšší komín) i více přezek.

Číst dál

Lavinové batohy

Lavinové batohy pomáhají zachraňovat životy již více než 30 let. Do podvědomí veřejnosti se dostávají až s rostoucí popularitou skialpinismu a freeridingu v posledních letech. Pracují na principu pohybu částic v proudící hmotě, kdy větší částice zůstávají na povrchu a menší klesají ke dnu. Nafouknutý airbag lavinového batohu tímto způsobem zvyšuje šanci zůstat na povrchu laviny.

Číst dál

Oblečení pro skialpinismus

Oblečení pro skialpinismus se liší od druhu aktivity. Obecně lze doporučit nošení více tenčích vrstev, které lze během túry měnit. Čím intenzivnější aktivitu provozujeme a čím je teplejší počasí, tím je vrstvení menší a vrstvy méně hřejivé. Počítejte ovšem s tím, že se při výstupu budete potit a to i v případě, že vrstvy oblečení vyberete a poskládáte dokonale.

Celý článek

Skialpinismus a jeho disciplíny

Skialpinismus se v dnešní době dělí na více sportů, například podle toho, na kterou s obou disciplín se více zaměřujeme, jestli jsme více orientováni na výstup, nebo sjezd. Dále podle charakteru a náročnosti výletu, terénu, podle nadmořské výšky, nebo jedná-li se o túru, expedici, či závod na určeném okruhu.

Celý článek

Log in

create an account