
- Podrobnosti
- Kategorie: Blog
Historie stoupacích pásů, která je samozřejmě úzce spojena s historií samotných lyží, se datuje na počátek 20. století, a sice do severního Norska. Byli to Sámové, kteří položili základní kámen k samotnému lyžování, Vikingové technologii zdokonalili a jejich potomci začali na začátku 20. století pod lyže připevňovat pásy z tulení kůže.

- Podrobnosti
- Kategorie: Blog
Pro lyžařské boty se používá stupnice velikostí Mondopoint (MP). Ta udává velikost chodidla v mm, nebo cm. Pro výběr správné velikosti boty změřte velikost chodidla od paty po palec a výsledná hodnota odpovídá velikosti Mondopoint. Při zkoušení mějte oblečenou slabou ponožku. Dnešní boty jsou dostatečně zateplené a tlustá ponožka by snižovala kontrolu nad lyžemi.

- Podrobnosti
- Kategorie: Blog
Na trhu je spousta univerzálních typů lyží, které jsou vhodné pro obě pohlaví. Ale v nabídce jsou i oddělené kategorie, tedy dámské a pánské. Hlavním rozdílem u dámských lyží bývá především hmotnost, celková a také odlehčení špičky a paty, dále délka lyží. Vázání může být posunuté blíže špičce, aby lépe vyhovovalo jinému umístění těžiště lyžařek.

- Podrobnosti
- Kategorie: Blog

- Podrobnosti
- Kategorie: Blog
První vrstva
Základem je funkční spodní prádlo, které účinně odvádí pot od pokožky na druhou stranu pleteniny. Odtud prostupuje přes další vrstvy oblečení a odpařuje se. Spodní trika a kalhoty tak nestudí a chrání před podchlazením či přehřátím. Používají se rychleschnoucí syntetická vlákna (PES, POP), která absorbují pouze zanedbatelné množství vlhkosti, na rozdíl například od bavlny. Důležitá je i konstrukce pleteniny, zde se vyplatí vsadit na dobré firmy oblékající známé sportovce a také na zkušenosti vlastní, či kamarádů. Při aktivitách v chladnějším počasí se používá termoprádlo, které také odvádí pot a navíc tepelně izoluje, pomáhá udržovat optimální teplotu těla.
- Podrobnosti
- Kategorie: Blog
Historie
V 70. letech 20. století bavorský lesmistr Josef Hohenester učinil zajímavý objev. Zastřelená zvěř, kterou často přenášel přivázanou na batohu, mu pomohla zůstat na povrchu lavin, které se s ním utrhly. Ani v jednom případě nebyl zcela zasypán a uvědomil si, že se tak děje díky přidanému objemu v podobě zvířete na jeho zádech. Idea lavinového batohu byla zrozena. V 80. letech rozvíjel a testoval předchůdce dnešních lavinových batohů lyžař a podnikatel Peter Aschauer a dovedl nápad až k patentování systému ABS (“Avalanche Balloon Securesystem”) a založení společnosti na výrobu lavinových batohů. První plně funkční model byl úspěšně prezentován na veletrhu ISPO v roce 1985.
- Podrobnosti
- Kategorie: Blog
Výrobci lyží pro skitouring musí splnit nelehký úkol. Vyrobit lyže dostatečně lehké pro fyzicky náročné výstupy a zároveň lyže s dobrými jízdními vlastnostmi pro sjíždění neupraveného, různorodého sněhu a terénů různého sklonu a obtížnosti. Jak se tento poměr nízké váhy a dobrých jízdních vlastností daří vyladit konkrétnímu výrobci, nebo přímo u určitého modelu lyží, je nejlepší posoudit při osobním testování výzbroje. Zde si popíšeme základní parametry skitouringových lyží pro usnadnění výběru.
- Podrobnosti
- Kategorie: Blog
Začínáte se skialpinismem a ze všech stran se hrnou další a další výdaje na vybavení. Boty jsou samozřejmě základ, ale nešlo by to nějak ošidit? Jaký je rozdíl mezi klasickou lyžákou a skialpinistickou botou? Vypadají podobně, zvláště moderní lyžáky s přepínačem na chůzi jsou skoro k nerozeznání. Obecně jsou lyžařské boty robustnější, vyšší (mají vyšší komín) i více přezek.