Pro lyžařské boty se používá stupnice velikostí Mondopoint (MP). Ta udává velikost chodidla v mm, nebo cm. Pro výběr správné velikosti boty změřte velikost chodidla od paty po palec a výsledná hodnota odpovídá velikosti Mondopoint. Při zkoušení mějte oblečenou slabou ponožku. Dnešní boty jsou dostatečně zateplené a tlustá ponožka by snižovala kontrolu nad lyžemi.
Na trhu je spousta univerzálních typů lyží, které jsou vhodné pro obě pohlaví. Ale v nabídce jsou i oddělené kategorie, tedy dámské a pánské. Hlavním rozdílem u dámských lyží bývá především hmotnost, celková a také odlehčení špičky a paty, dále délka lyží. Vázání může být posunuté blíže špičce, aby lépe vyhovovalo jinému umístění těžiště lyžařek.
Nabízíme vám výhodné sety pro skialpinismus a ski touring. Nákupem lyží společně se stoupacími pásy, skialpinistickým vázáním, nebo obuví výrazně ušetříte, řádově v desítkách procent. Kombinujeme produkty speciálně k sobě určené a vyzkoušené, budou společně skvěle fungovat a neuděláte při nákupu chybu.
Historie stoupacích pásů, která je samozřejmě úzce spojena s historií samotných lyží, se datuje na počátek 20. století, a sice do severního Norska. Byli to Sámové, kteří položili základní kámen k samotnému lyžování, Vikingové technologii zdokonalili a jejich potomci začali na začátku 20. století pod lyže připevňovat pásy z tulení kůže.
Obecně jde o pohyb na lyžích ve volném horském terénu, kdy stoupání do kopce umožňuje speciální vázání s volnou patou a stoupací pásy nalepené na skluznici. Odměnou za více či méně náročný výstup je sjezd volným terénem, bez nutnosti dělit se o svah s množstvím lyžařů jako v lyžařském středisku. Skialpinismus se v dnešní době dělí na více sportů, například podle toho, na kterou s obou disciplín se více zaměřujeme, jestli jsme více orientováni na výstup, nebo sjezd. Dále podle charakteru a náročnosti výletu, terénu, podle nadmořské výšky, nebo jedná-li se o túru, expedici, či závod na určeném okruhu.
Základem je funkční spodní prádlo, které účinně odvádí pot od pokožky na druhou stranu pleteniny. Odtud prostupuje přes další vrstvy oblečení a odpařuje se. Spodní trika a kalhoty tak nestudí a chrání před podchlazením či přehřátím. Používají se rychleschnoucí syntetická vlákna (PES, POP), která absorbují pouze zanedbatelné množství vlhkosti, na rozdíl například od bavlny. Důležitá je i konstrukce pleteniny, zde se vyplatí vsadit na dobré firmy oblékající známé sportovce a také na zkušenosti vlastní, či kamarádů. Při aktivitách v chladnějším počasí se používá termoprádlo, které také odvádí pot a navíc tepelně izoluje, pomáhá udržovat optimální teplotu těla.