Výrobci lyží pro skitouring musí splnit nelehký úkol. Vyrobit lyže dostatečně lehké pro fyzicky náročné výstupy a zároveň lyže s dobrými jízdními vlastnostmi pro sjíždění neupraveného, různorodého sněhu a terénů různého sklonu a obtížnosti. Jak se tento poměr nízké váhy a dobrých jízdních vlastností daří vyladit konkrétnímu výrobci, nebo přímo u určitého modelu lyží, je nejlepší posoudit při osobním testování výzbroje. Zde si popíšeme základní parametry skitouringových lyží pro usnadnění výběru.

Šířka
V neupraveném sněhu je velmi důležitou vlastností lyže vztlak, umožňující vyplout lyži na povrchu sněhu a usnadnit zatáčení. Trend rozšiřování, který známe z oblasti sjezdovkových lyží, se nevyhnul ani těm touringovým. Obecně totiž platí, že čím širší lyže, tím větší plocha, tím větší vztlak, tím menší zaboření lyží do sněhu a tím snadnější zatáčení. Počítá se celková plocha lyže, proto se díky rozšiřování mohou skitouringové lyže zkracovat a nabídnout lepší manévrovatelnost. Rozšíření s sebou ale přináší i problémy. Zvětší se síly působící na lyže zejména na tvrdém povrchu, jako je led a firn. Dochází k větším silovým pákám než u úzkých lyží a výrobci musí vylepšovat konstrukci lyží a používat moderní materiály, aby měly dostatečnou tuhost i pevnost v torzi (krutu). Což samozřejmě lyže prodražuje. Současné šířky lyží pro túry se ve středu pohybují v intervalu 75 až 95 mm. Užší jsou pouze speciální lyže pro závody, kde se bojuje o každý gram. Širší lyže jsou spíš mezistupněm ke kategoriím freetouring a freeride.

K2 Wayback 96

Délka
Touringové lyže zaznamenaly v poslední době výrazné zkracování. Vyrábí se obvykle v rozmezí 150 až 185 cm. Doporučujeme při výběru nových lyží délky kratší, než je vaše postava, maximálně výška postavy. Kratší lyže nabídnou lepší manévrovatelnost, např. významně usnadňují stoupací otočku. Některé značky doporučují délku podle hmotnosti lyžaře, která by měla být v souladu s vlastnostmi lyže. Obecně lze říci pro všechny značky lyží, že delší lyže budou vhodnější pro těžší lyžaře a opačně.

Hmotnost
Pro skitouringové lyže zásadní vlastnost, kterou výrobci řeší použitím moderních lehoučkých materiálů. I širší lyže tak zůstávají relativně lehké. U renomovaných výrobců se hmotnost páru touringových lyží délky 170 cm pohybuje od 2,1 do 3,2 kg, a to i při šířkách 90 až 100 mm pod botou. Nezapomeňte, že dekagramy získané díky lehké lyži může zhatit těžší vázání, případně boty.

Radius
Nejčastěji se pohybuje od 15 do 30 m. Kratší oblouky jsou při skialpových sjezdech častější, vhodný poloměr je do 20 metrů. Pro delší oblouky zvolte větší radius, ovšem tyto oblouky vyžadují větší rychlost a vyspělejšího lyžaře. U některých lyží se můžete setkat s duálním poloměrem (double radius). Vykrojení přední části lyže je kratší a točivější než zadní část s větším poloměrem. Lyže tak snadněji nasazují oblouk a pak plynule z oblouku vyjíždí. Na podobném principu jsou založeny i lyže s trojitým radiem (triple radius). Nejkratší poloměr je v oblasti tzv. pedálu lyže, jednoduše pod botou. Při razantním zašlápnutí tak lyži snadno zatočíte nebo zabrzdíte. Zbylé dva radiusy fungují stejně jako u dvojitého poloměru.

Tvar lyží
Rocker lyže Také skialp zasáhla vlna rockeru. Často se objevuje především u širších freetouringových lyží pro jízdu v hlubším sněhu. Tzv. semi-rocker mají lyže s rockerem jenom ve špičce. Pokud je rocker vpředu i vzadu, pak je krátký, tzn. velmi blízko špičce i patce. Díky tomu je stále dostatečně velká plocha kontaktu stoupacích pásů se sněhem.

Konstrukce
Moderní lyže jsou výhradně sendvičové konstrukce. Základním nositelem kvalitních vlastností je dřevěné jádro. U lehkých skitouringových lyží hraje mezi dřevy prim papírově lehká Paulownia, která bývá vyztužena pásy z pevnějšího, ale těžšího dřeva, např. z javoru, buku a nebo bambusu. Jako stavební materiál se prosazuje stále více karbon, nejčastěji ve formě proužků, plátů, nebo sítě. Přispívá k vyšší tuhosti, podélné i torzní a z hmotnostních důvodů vytlačuje titanal.

Uchycení pásůUchycení pásů
Dříve pro skialpy typickou díru ve špičce lyže už nenajdeme tak často, poznávacím znakem bývá spíše malá drážka na uchycení háčku od pásu na patce lyže. Moderní jsou pásy s pevným úchytem na jednom konci a pružným, popř. variabilním na druhém konci. Pozor na výběr pásů s úchyty kompatibilními pouze s lyžemi téže značky (Trab), lyže mají náležitě upravený tvar špičky i patky.

Lady ski a další cílové skupiny
U ženských lyží nejde jen o design, ale i parametry a konstrukci lyží. Obecně jsou dámské lyže méně tuhé a dodávají se i v kratší délce. Každá ze světových značek má v nabídce ženské touringové lyže mnoha kategorií. Specializace modelů lyží podle cílové skupiny je mnohem více užívaná, než v minulosti. Často se setkáváme s rozdělením na race, skitouring, freetouring a freeride. Vlastnosti a parametry lyže jsou určeny na míru danému odvětví. Někteří výrobci uvádí v charakteristice lyže také vhodnost lyže pro měkký/tvrdý sníh, vhodnost pro výstup/sjezd a také jízdní vlastnosti pro volný terén/upravenou trať. Obvykle bývají uváděny v procentech, např. 70 % volný terén / 30 % sjezdovka.

Dynafit Manaslu Women

Inspirace: Michal Bulička


Copyright © 2024 FreeSkiAlp.cz
Web od Linelab.