Lavinové batohy

Historie

Peter Aschauer MonoairbagV 70. letech 20. století bavorský lesmistr Josef Hohenester učinil zajímavý objev. Zastřelená zvěř, kterou často přenášel přivázanou na batohu, mu pomohla zůstat na povrchu lavin, které se s ním utrhly. Ani v jednom případě nebyl zcela zasypán a uvědomil si, že se tak děje díky přidanému objemu v podobě zvířete na jeho zádech. Idea lavinového batohu byla zrozena. V 80. letech rozvíjel a testoval předchůdce dnešních lavinových batohů lyžař a podnikatel Peter Aschauer a dovedl nápad až k patentování systému ABS (“Avalanche Balloon Securesystem”) a založení společnosti na výrobu lavinových batohů. První plně funkční model byl úspěšně prezentován na veletrhu ISPO v roce 1985.

Současnost

Lavinové batohy dnes na trh dodává řada výrobců, kteří spolupracují s ABS, nebo vyvinuli vlastní systémy na stejném principu. Největšími hráči na trhu jsou ABS + partneři (Bergans, Dakine, Deuter, Ortovox, Salewa, The North Face, Vaude), SnowPulse (Mammut), Float (BCA, K2), Alpride (Scott) a JetForce (Pieps, Black Diamond, POC).

Princip

Princip lavinového batohuVšechny lavinové batohy fungují na stejném principu (popsáno výše, též fyzikální zákon o inverzní segregaci). Aktivační jednotka umístěná v ramenním popruhu batohu odjištěním vypustí stlačený plyn, který nafoukne během několika vteřin airbag. Objem těla, které strhla lavina, se tím zvětší a stává se v proudu sněhu velkou částicí. Ta má větší šanci zůstat na povrchu laviny. Airbag zároveň chrání hlavu a krk postiženého v lavině. Po letech praktického používání existuje dlouhodobá statistika, která udává, že 97 % lavinou postižených sportovců s lavinovým batohem zůstalo hlavou nad povrchem laviny.

Způsoby naplnění airbagu

Nafouknutí airbagů se děje podobným způsobem u většiny výrobců. V batohu je umístěna tlaková láhev, většinou ocelová, nebo lehčí a dražší karbonová. Po ruční aktivaci se z ní uvolní do airbagu plyn (vzduch, dusík, nebo argon). U technologie JetForce je vzduch vháněn do airbagu výkonným ventilátorem, poháněném energií z dobíjejícího akumulátoru. V tomto případě může dojít k opakované aktivaci a také odpadá komplikace s tlakovou láhví při letecké dopravě. ABS vyvinulo systém Wireless, díky němuž je možné aktivovat ABS batoh i osobě na dálku, například guide tak může nafouknout airbagy své skupině v ohrožení.

Doplnění a výměna tlakových nádob

Tento problém nemají majitelé lavinových batohů JetForce (je možné až čtyřikrát aktivovat airbag na jedno nabití baterie). Ostatní se musí informovat o podmínkách plnění a cenách za tyto služby u prodejců. Správné naplnění u tlakových lahví je dobré občas zkontrolovat, např. pomocí přesné váhy.

Log in

create an account